Publiczna Szkoła Podstawowa w Wilkowie

46-113 Wilków ul. Długa 38 tel. 77 419 51 92

Kontakt

tel./fax 774195192

email: sekretariat@wilkowszkola.pl

Kartka z kalendarza

NARODOWE CZYTANIE W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ W WILKOWIE

NARODOWE CZYTANIE W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ W WILKOWIE

„Oto niech rankiem idą w las dziewczyny,

A każda weźmie dzbanek z czarnej gliny;

I niechaj malin szukają po lesie:

„A która pierwsza dzban pełny przyniesie

Świeżych malinek, tę weźmiesz za żonę.”

„Balladyna” Juliusza Słowackiego lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania.  Zachęcał  do zorganizowania lektury Balladyny według  własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji 

„ Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Nasza szkoła jak co roku włączyła się do akcji Narodowe Czytanie  organizowanej przez Prezydenta RP. Uczniowie naszej szkoły- klasy czwartej w składzie Maria Kilan, Zuzia Honc, Oliwia Iżykowska oraz Amelka Orlikowska przedstawiły krótki rys biograficzny Juliusza Słowackiego oraz problematykę „ Balladyny”. Następnie uczniowie klasy siódmej zaprezentowali fragmenty dramatu w formie mini spektaklu, w strojach stylizowanych odpowiednio do nastroju utworu. Udział wzięli: Kirkor- Paweł Durka, Alina- Zuzia Pastuszka, Balladyna- Marlena Makara, Wdowa- Hanna Głąb. Pustelnik- Lena Dorobisz, Skierka- Maja Rajzer.

Każda edycja Narodowego Czytania dotyczy innego dzieła, ale idea jest jedna- zachęcanie do zapoznawania się z naszym „ Dobrem Narodowym”. Nasi uczniowie doskonale potrafią  docenić i interpretować teksty. Wszystkim występującym  należą się  podziękowania i gratulacje.

 

Małgorzata Jagieła

PSP w Wilkowie

 

 

 

 

 

 

 

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

 

Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej. 

 

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.