Publiczna Szkoła Podstawowa w Wilkowie

46-113 Wilków ul. Długa 38 tel. 77 419 51 92

Kontakt

tel./fax 774195192

email: sekretariat@wilkowszkola.pl

Kartka z kalendarza

Jak wspierać dziecko w nauce zdalnej

  • Stwórzcie wspólnie z dzieckiem plan dnia

Plan dnia powinien uwzględniać wykonywanie codziennych obowiązków domowych, naukę i odrabianie lekcji, odpoczynek, wspólne spędzanie czasu np. oglądanie filmu, gra w gry planszowe itp. Plan dnia nuczy dziecko rytmu dnia i zdrowych nawyków, rozkładania zadań w czasie i samodyscypliny.

  • Ucz się razem z dzieckiem

Dziecko pozostawione samemu sobie napotka podczas nauki na problemy i trudności, które skutecznie je zniechęcą. Wspólne odrabianie zadanej w szkole pracy domowej będzie przyjemniejsze i efektywniejsze, gdy nasza pociecha poczuje wsparcie najbliższych, dlatego odrabiaj z dzieckiem lekcje zaczynając od najłatwiejszych zadań. W ten sposób lista rzeczy do odrobienia będzie szybko maleć.

  • Zamień naukę w zabawę, by zachęcić dziecko do nauki

Dziecko uwielbia się bawić. Nauka pozbawiona cech zabawy, szybko może stać się przykrym obowiązkiem. Łatwo zamienić ją w przyjemność. Niech odrabianie lekcji będzie wyzwaniem. Stwórzcie z córką lub synem „Księgę wyzwań”, w której będziecie zapisywać kolejne wykonane zadania. Jeszcze inny sposób, to notowanie kolejnych postępów nauce. Załóżcie „Księgę umiejętności”. Dodawajcie w niej nowo poznane zagadnienia.

Gdy dziecko uczy się np. liczyć, pomóżcie mu, używając zabawek, rzeczy, z którymi ma codzienny kontakt. Łatwiej wyobrazić sobie dwa samochodziki czy pięć lalek niż abstrakcyjną liczbę 2 czy 5. Oczywiście, trzeba pamiętać, by później owe samochodziki i lalki przełożyć na liczby.

  •  Korzystaj z nowoczesnych pomocy naukowych

Tablety, gry edukacyjne, pomoce naukowe – to wszystko może  uatrakcyjnić naukę. W sklepach z aplikacjami na smartfony i tablety znajdziecie tysiące programów, które pomogą dziecku w nauce.

Matematyka staje się o wiele prostsza, gdy skorzystamy z którejś z niezliczonych aplikacji na urządzeniu mobilnym czy komputerze. Dotyczy to również innych dziedzin: biologii czy geografii.

Gry edukacyjne oprócz konkretnych umiejętności pomogą rozwinąć wyobraźnię dziecka. Gdy poznaje ono w szkole wszechświat, można nauce nadać rangę odkryć naukowych. Do patrzenia w niebo wystarczy zwykła lornetka. Widziany w powiększeniu Księżyc wzbudzi zachwyt dzieciaka.

  • Nie nagradzaj i nie karz, jeśli chcesz zachęcić dziecko do nauki

Gdy obiecasz dziecku komputer, tablet czy rower za dobre wyniki w nauce, stanie się on celem samym w sobie. Gdy ukarzesz je za jedynkę z matematyki czy języka polskiego, nauka będzie kojarzyć się z traumatycznym przeżyciem. Księgi wyzwań i umiejętności wspomniane wyżej mają sprawić, że zdobywając wiedzę dziecko ma poczucie, że robi coś ważnego, wzbogaca się. Nie chodzi zatem o to, by za zapełnienie kolejnych kartek otrzymało konkretną nagrodę. Ma uświadomić sobie, że wiedza, którą zdobywa, jest wartością.

  • Zachowaj zdrowy rozsądek i ucz dziecko odpowiedzialności

Nauka nie może być wyłącznie przyjemnością. Zdobywanie wiedzy nie może opierać się wyłącznie na gadżetach, zabawach, multimediach czy wspólnych odkryciach. Dziecko musi wiedzieć, że nauka to jego obowiązek. Mama i tata pracują, dziecko się uczy – każdy członek rodziny wnosi do niej własną pracę.

  • Chwal dziecko za najmniejszy sukces, za wykonaną pracę, włożony wysiłek, a nie tylko rezultaty.

 

 

Opracowała: Iwona Gibulska, pedagog szkolny, na podstawie http://kulturalnyplaczabaw.pl/jak-motywowac-dziecko-do-nauki/