Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Uczniowie z Publicznej  Szkoły Podstawowej w Wilkowie świętowali  Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

20 listopada 2019 r. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wilkowie brała udział  w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka  organizowanych  przez  UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica  uchwalenia  Konwencji  o  prawach  dziecka. 20 listopada to szczególna data, w 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. Do akcji przystąpiła także nasza szkoła, która zorganizowała w ramach tego święta szereg aktywności.

Wprowadzeniem w tematykę akcji były zajęcia o prawach dziecka przeprowadzone w każdej klasie. Następnie uczniowie pod okiem wychowawców  przygotowywali kolorowe plakaty przedstawiające wybrane prawa dzieci. Każda praca była wynikiem świetnej współpracy koleżeńskiej. Dzieci wykazały się one ogromną pomysłowością i starannością przy ich realizacji.

Główne uroczystości Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka odbyły się 20 listopada. Tego dnia  niemal  każdy przyszedł do szkoły ubrany na niebiesko czyli  w kolorze UNICEF symbolizującym jedność z  dziećmi na świecie. Klasy III i V recytując wiersze przedstawiły prawa dzieci na uroczystym apelu. Była też krótka inscenizacja z Królem Maciusiem - obrońcą praw dzieci -  w roli głównej. To był radosny dzień, pełen wrażeń i pozytywnych emocji. Mimo, że większość aktywności za nami,  to nie koniec akcji. Na uczniów czekają kolejne niespodzianki, m. in. międzyklasowy turniej wiedzy o prawach dziecka.

Autor: Kamila Nowak