Załącznik nr 2. WRACAMY DO SZKOŁY PO OKRESIE PANDEMII I NAUCZANIA ZDALNEGO! Drogi Rodzicu!

WRACAMY DO SZKOŁY PO OKRESIE PANDEMII I NAUCZANIA ZDALNEGO!!!

Rodzicu!!!

1.     Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o jego ewentualnych niepokojach i wątpliwościach związanych z powrotem do szkoły. Słuchaj i okazuj zrozumienie, nawet jeśli problemy dziecka wydają Ci się błahe. Akceptuj trudne myśli i emocje, zapewnij o wsparciu, zapytaj swoje dziecko, jak możesz mu pomóc. Pokaż sposoby radzenia sobie z lękiem.

2.     Bądź stanowczy, ale wyrozumiały. Jeśli dziecko ma problem z wyjściem do szkoły, pamiętaj, że ono nie robi tego, by Cię celowo zdenerwować. Pomóż dziecku nie skupiać się na negatywach, pokazuj także pozytywy powrotu do szkoły. Możecie razem stworzyć listę przyjemności, które czekają na niego w szkole.

3.     Dopilnuj, aby Twoje dziecko konsekwentnie realizowało plan dnia, wywiązywało się z obowiązków domowych oraz szkolnych; aby aktywnie uczestniczyło w lekcjach z domu w czasie hybrydowego nauczania – zgodnie z ustalonym harmonogramem.

4.     Graj z nauczycielami do jednej bramki (im też jest ciężko). Razem zbudujecie atmosferę wsparcia. W sytuacjach trudnych poproś o pomoc wychowawcę, nauczyciela uczącego Twoje dziecko. Swoją postawą wobec nauczycieli i powrotu do szkoły modelujesz zachowanie dziecka.

5.     Zgłoś się do specjalisty (np. psychologa, pedagoga), jeśli silne objawy kryzysu u dziecka utrzymują się ponad miesiąc. Zaniepokoić powinny Cię w szczególności: niski nastrój dziecka, brak odczuwania radości, utrata pasji i zainteresowań, silna drażliwość,  mocne wahania nastroju, zaburzenia snu i apetytu.