Dzień Matki

Kiedy jest Dzień Matki 2021 w Polsce i na świecie? Chociaż data tego wyjątkowego święta jest stała, co roku wiele osób zastanawia się, kiedy Dzień Matki wypada  i jaka jest dokładna data. W Polsce Dzień Matki  zawsze przypada 26 maja. Wątpliwości dotyczące tego, kiedy wypada Dzień Matki, mogą być również uzasadnione faktem, że data obchodów święta różni się na całym świecie. Zdarza się nawet, że jest to jednak święto ruchome, które nie ma jednej stałej daty.

Początki Dnia Matki sięgają jeszcze czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.

Jednak zwyczaj obchodzenia Dnia Matki w takiej formie, jak w dzisiejszych czasach zapoczątkowany został najprawdopodobniej w USA. W 1907 roku Anna Jarvis z Filadelfii zorganizowała nabożeństwo na cześć swojej zmarłej matki, która była działaczką na rzecz kobiet. Jarvis szybko udało się rozpropagować stworzone przez siebie święto i po kilku latach uznała je większość stanów. Obchodzono je w drugą niedzielę maja i tak zostało aż do dziś.

W 1914 r. prezydent Woodrow Wilson uczynił ten dzień świętem państwowym. Właśnie w tym roku po raz pierwszy obchody święta zorganizowane zostały również w Polsce.

W Norwegii Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę lutego, a w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Nigerii w czwartą niedzielę wielkiego postu. W USA Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja.

W wielu państwach święto to połączone jest z Dniem Kobiet i obchodzi się je 8 marca. Jest tak np. w Bułgarii, na Białorusi, w Albanii, Rosji czy Serbii.

Aby uświetnić obchody Dnia Matki klasa IV i VII przygotowały i przedstawiły prezentację z okazji tego pięknego święta.

Wszystkim MAMOM życzymy samych wspaniałych i wyjątkowych chwil.